ptak

Hodowla ptaków w domu

Ptaki nie bywają tak częstymi gośćmi w domach z kilku prostych względów. Nie jest tajemnicą, że śmiecą nie bardziej niż inne zwierzęta, ale chodzi tutaj przede wszystkim o hałas. Oczywistym jest fakt, że pasjonaci głośnych ptaków nie miewają z tym wszystkim problemu, ale sporej większości postronnych ludzi to może przeszkadzać. Ptactwo ozdobne to bardzo piękny dodatek do każdego domu. Nie chodzi tutaj o ptaki biegające wkoło domu, bo nie każdy dysponuje taką przestrzenią, ale o ptaki typowo domowe, które to hoduje się w klatce. Dość popularne są gatunki małych papużek, kanarki i tym podobne. Typowe papugi są zazwyczaj o wiele spokojniejsze i cichsze od kanarków, które to w pewnych porach prezentują swe śpiewy i to może nieraz denerwować ludzi. Ale wyjdźmy z założenia, iż nikt nie ma żadnych obiekcji i z zamiłowania zajmuje się hodowlą ptaszka w mieszkaniu.

papuga
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Ptaki nie są zbyt wymagającymi pupilami, ale potrzebują dużo ruchu, dlatego wiele osób inwestuje w dosyć dużą zamykaną klatkę przeznaczoną dla posiadanego ptaka, albo czasami pozwala zwierzęciu, aby, by polatał sobie po domu. Inni jeszcze bardziej się angażują i zapewniają ptakom o wiele większy komfort bytu adaptując całe pomieszczenie. Wówczas oczywiście hodowca pewnie ma więcej niż jeden okaz danego gatunku, a miejsce adaptowane dla ptactwa przywodzi na myśl kawałek zarośniętej dżungli. Niewielu stać na przerobienie całego pomieszczenia na coś takiego, jednak ci, którzy to robią, uzyskują wręcz bajkowe efekty nie tylko w swych oczach. Ale zejdźmy trochę bliżej ziemi. Ptak potrzebuje nieskomplikowanych rzeczy. Wystarczy mu właściwe pożywienie, woda do picia i jakieś zabawki, a szczególnie malutkie huśtawki. To dosyć ważne jego potrzeby.

Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że niektóre ptaki potrzebują w swojej klatce drugiego osobnika. Nie musi to być dokładnie płeć przeciwna, ale ptaszek przebywający sam w klatce może stać się niespokojny, apatyczny i zdenerwowany. Nie wszystkie ptaki reagują w taki sam sposób, jednak niektóre z gatunków małych papużek przebywając same dają do zrozumienia swoim zachowaniem dyskomfort, jaki odczuwają. Podejmując się hodowli ptactwa trzeba wziąć te oraz inne pozostałe czynniki i zasady pod uwagę, by nie stwarzać ptakowi niewłaściwych warunków, chociaż właścicielowi może się zdawać, iż wszystko przebiega bardzo dobrze.

ptak
Zdjęcie ze strony Pixabay.com

Wiadomo, że ptaki wyczuwają nastrój człowieka, dlatego też dla komfortu życia ptactwa wymagana jest spokojna i bezstresowa atmosfera pozbawiona zbyt gwałtownych zachowań. Dzięki temu ptactwo może się rozwijać właściwie nawet w tak odmiennych warunkach, jakimi są klatki. Należy naturalnie zainwestować w specjalistyczną literaturę na temat ptaków hodowlanych. To pozwala na właściwe poznanie potrzeb ptactwa hodowlanego oraz ich naturalnym środowiskiem, co pozwala na utworzenie dość zbliżonych warunków, które panują w ich rodzimym miejscu, z jakiego pochodzą.

Opublikuj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *